מיהו "בוחן תנועה " אזרחי?

בוחן התנועה האזרחי, הוא מומחה העוסק בחקירה ובשחזור תאונות דרכים, אשר עבר את ההכשרות שהסמיכו אותו לעסוק בתחום זה. ניסיונו הרב בטיפול בתאונות דרכים והידע הנרחב שצבר, מאפשרים לו להגיש חוות דעת מומחה.

ביכולתו לשחזר את מהלך התרחשות התאונה, ולקבוע את הסיבות לגרם התאונה עפ"י בדיקות מקצועיות כגון : בדיקת שטח (גם אחרי תקופת מה מהתאונה) ,בדיקת הרכב ,חישובי פיזיקה, מכאניקה ועוד….

על הבוחן להכיר ולהתמצא היטב בחוקים, ובתקנות התעבורה, בנהלים ובהנחיות .

מהי חוות דעת בוחן תנועה מומחה ?

חוות דעת הנערכת ע"י בוחן תנועה פרטי ומוכרת בבית המשפט כחוות דעת מומחה לניתוח ושחזור תאונות דרכים. חוות דעת של מומחה, מוגשת לבית המשפט ובוחן התנועה שערך אותה, מגן עליה בעדות מומחה בבית המשפט.

איך חוות דעת של בוחן תנועה יכולה לעזור לנאשם בגרימת תאונה ?

מכיוון שביהמ"ש מלבד בוחן התנועה המשטרתי, מכיר בבוחן האזרחי כעד מומחה, הרי שנותן משקל משמעותי לחוות דעתו המקצועית.

חוות הדעת המקצועית, יכולה לזכות הנאשם בתאונה, או להקל באופן משמעותי בעונשו.

האם נוכחות בוחן תאונות דרכים אזרחי מטעמכם בזמן או בזירת התאונה היא הכרחית?

לא. גם אם חוויתם תאונה ולא פניתם למומחה אזרחי בעת האירוע או מיד לאחריו, ניתן ליצור איתו קשר והוא יחקור את פרטי התאונה בהתאם לצילומים והדו"חות שיועברו אליו ע"י בוחן התנועה המשטרתי ועל פי אלמנטים נוספים, לפי שיקול דעתו ומניסיונו.

האם ניתן להצביע על מקרים בהם הצליח ניר קוסטיקה להוכיח כי המואשם בתאונה אינו אשם?

בהחלט. פעמים רבות נתקל ניר קוסטיקה בראיות שסתרו את ממצאי בוחן התנועה, ובעקבות ראיות אלה זוכה הנאשם מכל אשמה או שעונשו הופחת.

כיצד קובע בוחן התנועה המשטרתי מי אשם בתאונה?

לרשותו של בוחן התנועה המשטרתי עומדים עזרים שונים כגון סרט מדידה, מצלמת וידאו, מכשיר תאוצה ובלימה ועוד. באמצעותם ובאמצעות בחינת הסימנים בזירת התאונה יכול הבוחן להסיק מהם הגורמים לתאונה ובהתאם לכך להגיש את חוות דעתו לבית המשפט.

למה ניר קוסטיקה ?!

ניר קוסטיקה  שירת עד ינואר 2011 כקצין הבוחנים של מחוז מרכז או בשפה יותר פשוטה "המפקד המקצועי של בוחני התנועה באזור המרכז". בתפקידו זה היה בין הדמויות הבכירות בתחום זה במשטרה ומוכרת כמעט לכל העוסקים בתחום. במהלך שנות שירותו צבר ניסיון של בחינת אלפי תאונות דרכים. כך שחוות דעתו המוגשת לבית משפט, הנה בעלת ערך מקצועי ומשמעותי להגנת הנאשם.

מדוע צריך בוחן תנועה מומחה אזרחי מטעמך במשפט תעבורה?

בכל התאונות החמורות (קטלניות/קשות) מוגש דו"ח בוחן בתיק התאונה המשטרתי.

על גבי דו"ח זה, מעלה בוחן התנועה את הממצאים, והפעולות שביצע בזירה, משחזר את התרחשות התאונה וקובע מסקנות. דו"ח הבוחן הוא למעשה חוות הדעת המקצועית של בוחן התנועה והיא היחידה בתיק החקירה. בלא מעט מהמקרים ישנם גורמים נוספים המשפיעים על התאונה ואינם נלקחים בחשבון. ישנם גם מקרים בהם ביצע בוחן התנועה טעויות שיכולות לשנות את המסקנות שקבע. חוות הדעת של המומחה האזרחי מגלה את הליקויים והכשלים בעבודת הבוחן וחושפת תמונת מצב שונה מזו שהציג בוחן התנועה.

מהי העלות של חוות דעת בוחן תנועה מומחה ?

עלות חוות הדעת תלויה במקרה התאונה, במורכבותו , בסעיפי האישום ובמשתנים רבים נוספים. בפניה אלינו, ולאחר לימוד המקרה נוכל לתת עלות לחוות הדעת.

בוחן תנועה אזרחי - מטעם ההגנה במשפטי תעבורה